
Як вірус потрапляє в мозок людини? Розповідає психіатр Богдан Орєхов.
«COVID-19, як і всі глобальні проблеми, є мультифакторним. Це ендотеліальний вірус і розмножується на слизових оболонках: внутрішніх поверхнях судин, кишківника, альвеол. Та крім того, він має тропізм, тобто схильність до поширення у нервовій системі, частиною якої є й мозок.

Які є перші ознаки постковідних проблем з психічним здоров’ям?
- Сильна втома, порушення сну та пам’яті, погіршення концентрації уваги, сплутаність думок. - Загальна тривожність, яка є наслідком не тільки перенесення вірусу, а й карантину та соціальної ізоляції. - Зміни настрою, депресивні стани, негативні та навіть суїцидальні думки. - Галюцинації. Найпоширеніше — викривлення нюху, та трапляються також зорові, слухові та тактильні (мурашки по тілу) галюцинації.Чому важливо звернутися до спеціаліста, як тільки відчуваєш перші симптоми? Поради від сімейної лікарки Мар’яни Климців.
Навіть незначні психічні порушення після covid-19 можуть бути верхівкою айсберга і сигналізувати про серйозні проблеми в організмі. Ми часто пояснюємо собі різні проблеми із фізичним та психічним здоров’ям, як "слабкість після хвороби", “сезонні погодні зміни”, “тиск”, “поганий настрій” тощо. Але якщо такий стан триває тижнями і не пояснюється жодними іншими діагнозами — це потребує уваги сімейного лікаря або лікарки.
Режисерка Анастасія Фалілеєва про роботу над відео та важливість психічного здоров’я.
«Так склалося що мої анімаційні фільми завжди тісно пов‘язане з темою психічного здоров‘я, розладів особистості, депресії. Нажаль, я сама проходила цей шлях і продовжую боротись. Я з радістю взялась за проект, адже вбачаю свою місію у розповсюджені інформації про важливість уважного ставлення до психічного здоров‘я, консультацій психолога та психотерапевта у разі потреби, і акцентую що психіатр — це не вирок, а такий же лікар, як і стоматолог або гінеколог».Де можна отримати безкоштовну психологічну консультацію?
- Київський міський психоневрологічний диспансер №5 – (044) 456 17 02 та (044) 456 17 25.
- Центр психічного здоров’я і травмотерапії «Інтеграція» – (067) 594 94 46, (095) 913 69 41, (044) 599 73 93.
- Lifeline Ukraine, національна лінія з питань профілактики самогубств і підтримки психічного здоров’я – 7333.
- Національна дитяча гаряча лінія – 0 800 500 225 або 116 111 (з мобільного).
- Консультацію можна отримати в довідковій службі «Здоров’я» за телефоном 1583.