Хороший лікар – це мотивований лікар, який має достойну зарплатню і гідні умови роботи. Саме тому трансформація системи охорони здоров'я почалась зі зміни фінансової моделі на рівні сімейної медицини.
Хто і як платить
У 2018 році створили Національну службу здоров'я (НСЗУ), яка без посередників оплачує медичні послуги. Медзаклади первинної допомоги укладають договори з НСЗУ і щомісяця отримують гроші за кожного пацієнта, який підписав декларацію з сімейним лікарем. Так реалізується принцип “гроші за пацієнтом”.
Як розпоряджаються грошима
Дивно, але факт: до 2018 року усі “державні” медзаклади країни не могли самостійно приймати фінансові чи господарські рішення. Навіть прогресивні керівники мусили виконувати рішення “згори”. Тому першим етапом змін стала автономізація – перетворення медзакладів з бюджетних установ на комерційні неприбуткові організації. Новий статус означає можливість самостійно розпоряджатись отриманими коштами, зокрема – переглядати зарплати медиків.
Які права має колектив у питаннях зарплати
Раніше зарплати медиків були прив'язані до зарплатної сітки. Популярні і відверто бездіяльні лікарі могли отримувати однакову зарплатню. Не було конкуренції за пацієнта і можливості впливати на рівень свого офіційного доходу. Тепер умови нарахування зарплат закріплені в колективному договорі, який підписують медики у кожному медзакладі.
Що може впливати на зарплату сімейних лікарів
У кожного медзакладу можуть бути свої підходи. Зазвичай це стаж роботи, категорія, кількість пацієнтів. Нерідко враховують і вік пацієнтів, адже це пливає на суму виплат:
Вік | Тариф НСЗУ на 2020 рік |
діти до 5 років | 1480 грн |
6-17 років | 814 грн |
18-39 років | 370 грн |
40-64 років | 444 грн |
65+ | 740 грн |
У деяких медзакладах в колективному договорі прописали мінімальну зарплату для сімейників, яку отримуватимуть усі, незважаючи на стаж і кількість пацієнтів. Наприклад, у Мукачевому Закарпатської області такий поріг становить 5 тисяч гривень, а в середньому лікарі тут заробляють 18 тисяч.
Чому зарплати сімейних лікарів усюди різні
Загалом зарплати зросли у 69% сімейних лікарів, показують результати опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. Розмір виплат суттєво відрізняються у різних регіонах і навіть в межах однієї області, району, міста. Наприклад, у Кривому Розі сімейні лікарі заробляють 12-20 тисяч, на Львівщині – 13, а в Кам'янець-Подільському – лише 5-6.
Чому так:
- Кожен медзаклад сам визначає, що робити з грошима. На розподіл не впливає ні департамент охорони здоров'я, ні МОЗ, ні НСЗУ.
- Колективний договір, в якому прописані механізми нарахування зарплати, мають складати і підписувати всі члени колективу. На практиці в багатьох медзакладах лікарі не беруть участь в підготовці і обговоренні договору, не готові відстоювати свої права і впливати на рішення.
- Стан медзакладів усюди різний: в одних вже є все необхідне обладнання, комп'ютери у кожного лікаря, ремонт, інші це тільки надолужують. Дуже впливає підтримка місцевої влади, яка як власник медзакладу може оплачувати ремонт, оснащення, комунальні тощо.
Як зміни вплинули на сімейних лікарів і підходи до пацієнтів
Нині лікарям важливо відстоювати свої права і дбати, щоб пацієнти менше хворіли і швидше одужували, менше часу проводили в медзакладах і турбувались про профилактику. Бо так з'являється більше часу для нових пацієнтів і, відповідно, підстав для вищої зарплатні. Конкуренція мотивує лікарів і медзаклади ставати кращими, підвищувати якість допомоги і розвивати сервіс.