Технології і медицина розвиваються дуже стрімко. Водночас, українські лікарі досі левову частку часу проводять над заповненням десятків паперових форм і журналів, більшість з яких давно втратили будь-яке практичне значення. Зміни в охороні здоров'я поки не скасували “паперову еру”, але дали поштовх для переходу в онлайн. Розповідаємо, як є і як буде.
З 2018 року працює електронна система охорони здоров'я – масштабна база даних, куди з часом має “переїхати” уся медична інформація. Функціонал системи розвивається поступово.
Декларації з сімейними лікарями стали першим кроком переходу в онлайн. Попри спротив і побоювання, нині комп'ютери є в усіх медзакладах первинки і навіть медики поважного віку вправно працюють у системі. Ця декларація – твій ключ до безоплатного обслуговування не лише у твого сімейного лікаря, а й на всіх рівнях медицини. З квітня 2020 року всі планові медичні послуги – від аналізу крові, УЗД і до планової операції – можна отримати безоплатно, якщо є декларація. В екстрених випадках про декларацію ніхто не запитує.
Запис на прийом онлайн вже доступний у більшості медзакладів “первинки”. Поцікався у свого сімейного лікаря, як записатися, щоб не сидіти у черзі. Також з багатьма сімейниками можна проконсультуватися онлайн, отримати свої результати аналізів або надіслати карту щеплень. Але чи давати особистий номер мобільного – вирішує лікар.
Електронна медична картка вже працює. Сімейні лікарі працюють з новою для України міжнародною класифікацією ICPC-2, яка дозволяє фіксувати не лише діагнози, а й причини візиту, скарги, показники здоров'я, додаткову інформацію (наприклад, про алергію) тощо. Кожен твій візит вноситься в систему, дані оновлюються, інформація зберігається. З квітня 2020 року з нею працюють поліклініки і лікарні. Тобто вся твоя медична історія зберігається в одному місці. Лікар, до якого ти звернешся, матиме доступ до твоєї історії обстежень і лікування з усіма подробицями.
Електронні рецепти нині виписують сімейні лікарі для препаратів за програмою “Доступні ліки”. Це ліки від серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету 2 типу, які можна отримати безоплатно або з незначною доплатою. Твій сімейний лікар або лікарка виписує рецепт, а ти за номером рецепта, який надійде на мобільний, отримуєш ліки в аптеці. Також лікарі, зокрема сімейні, виписують електронні рецепти на інші ліки. За кодом ти можеш отримати їх у будь-якій аптеці.
Електронні направлення працюють з квітня 2020 року. До вузькопрофільних спеціалістів направляють сімейні лікарі, на обстеження і аналізи – як лікарі первинки, так і вузькопрофільні спеціалісти. Тобто твій лікар чи лікарка визначає, чи треба тобі проконсультуватися з кардіологом, зробити УЗД або рентген. Звертатись можна і без направлень, але тоді доведеться платити за це. В цих направленнях немає прізвища лікаря або назви медзакладу, а тільки спеціалізація або послуга. Пацієнт сам обирає, в який медзаклад і до якого лікаря звертатись – направлення діє по всій території України.
Лікарняні, тобто листки тимчасової непрацездатності, теж перейдуть в онлайн. Купити чи відкрити лікарняний “заднім числом” не вийде. Роботодавці, Фонд соцстрахування та інші дотичні служби зможуть відстежувати статус лікарняних та в онлайн режимі перевірити по номеру лікарняного, коли його відкрили, на який період тощо.
Що більше сервісів перейде в онлайн, то більше часу лікарі матимуть на роботу з пацієнтами і професійний розвиток. Інформація про стан здоров'я не загубиться, а тобі не доведеться тримати в пам'яті дати щеплень, зберігати виписки і підклеювати результати аналізів. Дані надійно захищені в системі і ніхто не зможе отримати доступ до них без твого відома.