Хвороби завжди приходять у найбільш незручний час – коли готуєш важливий звіт, збираєшся у відпустку або у відрядження. Добре, якщо є можливість звернутись до свого сімейного лікаря або лікарки. Але що робити, якщо такої можливості немає? Розповідаємо.
Коли телефонувати своєму сімейнику
Якщо самопочуття погіршилось у відпустці чи у відрядженні, то передусім зателефонуй своєму сімейнику. Він чи вона знає, як ти переносиш різні стани і яка в тебе історія захворювань, тож зможе кваліфіковано порадити, що робити далі.
Коли варто зателефонувати сімейнику:
- Якщо загострилося хронічне захворювання. Твій сімейник знає про перебіг твоєї хвороби і особливості організму, тому зможе порадити найбільш дієве лікування.
- Якщо ти підозрюєш якусь поширену хворобу (наприклад, грип або застуду). Дзвінок твоєму лікарю заощадить тобі чимало часу й грошей, адже не всі ліки однаково потрібні й ефективні.
- Якщо ти думаєш, що “поболить і пройде”. Ті самі симптоми можуть вказувати як на легке нездужання, так і на дуже небезпечне. Тому краще порадься з професіоналом, щоб не допустити критичної ситуації.
Намагайся наперед проговорити з лікарем, як можна зв'язуватися на час твоєї поїздки.
Коли телефонувати 103
В екстрених випадках, коли є загроза життю, треба одразу викликати екстрену допомогу. Немає значення, в якому місті ти обрав лікаря і чи є в тебе декларація.
Найбільш поширені екстрені стани – раптовий розлад дихання, знепритомнення, судоми, біль в ділянці серця, кровотеча і серйозні травми. Екстрена допомога також приїде, якщо в тебе температура понад 39 градусів і жарознижувальне не допомагає, ти отруївся, тебе вкусила змія або павук. Якщо в тебе болить голова і паралельно паморочиться або нудить – також телефонуй 103. Незалежно від тяжкості симптомів “швидка” приїжджає до дітей віком до 2 років.
Коли звертатись до місцевої амбулаторії
Якщо твій випадок не екстрений (наприклад, трохи піднялася температура або загострилася хронічна хвороба), тебе можуть перенаправити до сімейного лікаря або в так звану службу невідкладної допомоги. Така служба – одна з опцій надання медичної допомоги вдома у пацієнта. Якщо на місцевому рівні немає такої служби, до пацієнтів виїжджають бригади екстреної медичної допомоги – після того, як відпрацює усі екстрені випадки (зазвичай протягом 1 години з моменту отримання звернення).
Також ти самостійно можеш звернутися до місцевої амбулаторії. Адреси всіх медичних закладів є на сайті Національної служби здоров’я України (НСЗУ).
Що робити, якщо захворів за кордоном
Страховий поліс – звична практика при поїздках за кордон, а часто й обов’язкова вимога для в’їзду в країну. Коли щось пішло не так і тобі потрібна медична допомога – зателефонуй за номером, вказаним у страховому полісі. Страхова компанія покриє витрати на твоє лікування.
Довірливі стосунки з твоїм сімейником означають, що ти можеш отримати медичну допомогу або пораду навіть тоді, коли знаходишся за сотні кілометрів від дому. Наперед обговори з твоїм лікарем або лікаркою, як з ним можна зв'язатися у таких випадках.