В Україні триває спалах кору і реєструються випадки дифтерії. Обидві ці хвороби – дуже небезпечні, особливо, якщо в тебе чи твоїх дітей немає щеплення.
Звернися до ТСЛ і перевір свій вакцинальний статус
Якщо ти контактував з хворим на кір або дифтерію, то передусім треба звернутися до свого сімейного лікаря або лікарки. Навіть якщо після контакту відбулось зараження, то в перші дні вірус не розповсюджується на інших, тобто твої близькі в безпеці. Але діяти треба швидко. Як саме – залежить від твого вакцинального статусу, тобто чи щеплений ти від хвороби.
Скільки щеплень захищають від хвороби:
1. Від кору треба отримати два щеплення, вони формують імунітет на все життя. Оптимально їх вводити в 1 і 6 років – такі терміни рекомендує Національний календар профілактичних щеплень.
2. Вакцина від дифтерії не діє так довго – максимум 10 років у дорослому віці. До 6 років дитина має отримати 5 доз вакцини: у 2, 4, 6 місяців, 1,5 і 6 років. Наступне щеплення – у 16, а потім – кожні 10 років. Після контакту з хворим на дифтерію вакцинують усіх, хто мав щеплення більше року тому.
Відмітки про вакцинацію є у медичній картці. Якщо в тебе або твоєї дитини є всі необхідні щеплення, то після контакту з хворим ризики захворіти досить низькі. І навіть у випадку зараження хвороба пройде легше і важких ускладнень не буде. Зверни увагу, що перенесений раніше кір дає імунітет від хвороби, а дифтерія – ні.
Якщо немає імунітету – вакцинуйся якомога швидше
Якщо з якихось причин в тебе або твоєї дитини немає щеплень проти кору, не збереглися записи про це або вакцинація проти дитерії була більше року тому – треба вакцинуватися якомога швидше, в перші три дні (72 години) від моменту контакту. Це вбереже якщо не від хвороби, то від ускладнень і смерті.
Якщо з хворим на кір контактувала дитина від 6 місяців до 1 року, то її теж вакцинують. Ця доза вважається нульовою, наступне щеплення роблять в 1 рік. Коли у дитини є протипокази до введення вакцини КПК, їй вводять імуноглобулін.
Вакцинуватися проти кору і дифтерії можна у твого сімейного лікаря. Це безкоштовно. Вакцини для дітей і дорослих є в усіх регіонах.
Стеж за симптомами
Якщо з'явилися перші ознаки хвороби – негайно звертайся за медичною допомогою. Перший симптом кору – це висока температура (на 10–12 день після інфікування) і лише потім – висип, який найперше виникає на обличчі та шиї, згодом розповсюджується по всьому тілу і зникає через 5–6 днів. Дифтерія проявляється швидше – через 2–10 днів. Найчастіше це біль у горлі і підвищена температура, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк слизової оболонки ротоглотки і шиї, збільшення лімфатичних вузлів.
Хворих на кір або дифтерію госпіталізують до інфекційного стаціонару. Кір може спровокувати отит, бронхіт, пневмонію або енцефаліт, дифтерія – блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, міокардит, ураження нервової системи, нефрозонефрит, дихальну недостатність або пневмонію. Обидві хвороби можуть призвести до смерті.
Для лікування дифтерії вводять протидифтерійну сироватку і проводять антибактеріальну терапію. А ліків від кору досі не існує. Тому так важливо не допустити розповсюдження цих хвороб.
Найголовніше правило при контакті з хворим – не панікувати і дотримуватися порад твого сімейного лікаря або лікарки. Ще краще – подбати про захист наперед і вакцинуватися. Від цих хвороб є достатньо якісних і безоплатних вакцин як для дорослих, так і для дітей.