Про туберкульоз не прийнято говорити, у декого ця тема викликає страх і сором. Це – одна із причин, чому кожен п'ятий українець не знає, що в нього туберкульоз. Водночас нині вилікувати туберкульоз можна назавжди і для цього не треба лягати в стаціонар.
Стосується кожного
Серед усіх інфекційних хвороб, які загрожують життю, туберкульоз найбільш поширений. Щороку понад 25 тисяч українців вперше дізнаються, що хворі. Лише за 9 місяців 2020 року зафіксували понад 13 тисяч нових випадків і рецидивів. Це сотні людей у кожній області. В абсолютних числах “лідерами” є Одеська, Дніпропетровська і Львівська області та Київ.
Найгірше у туберкульозі те, що дуже часто він протікає безсимптомно. Легке покашлювання, втома чи незначне підняття температури завжди списуються на застуду, погоду або роботу. Сама думка, що, скажімо, в затишному і теплому офісі можна підхопити туберкульоз, видається нереальною. Хоча шанси заразитися на роботі в рази вищі, ніж при контакті з безхатченком на вулиці або в транспорті. Адже щоб заразитися туберкульозом треба хоча би кілька місяців по 8 годин щодня бути з хворою людиною в одному приміщенні. І навіть так зараження не буде, якщо людина приймає ліки.
Негласний статус туберкульозу – “це мене не стосується” – разом з відсутністю чітких симптомів призводить до того, що дуже часто хворобу діагностують на пізніх стадіях. У таких випадках туберкульоз гірше і довше лікується, розвиваються небезпечні ускладнення.
Як виявити ризик туберкульозу
Головна ознака туберкульозу – це кашель, що не минає більше 2 тижнів. Часто люди різко худнуть, у них підвищується температура та з'являється відчуття постійної втоми. Будь-який із цих симптомів – привід звернутися до свого сімейного лікаря або лікарки.
Сімейні лікарі за допомогою спеціальних анкет визначать, чи потрібні тобі подальші обстеження. Крім того, щороку мають проходити профогляд на туберкульоз люди з груп ризику – які контактували з хворими на активний туберкульоз, мають ВІЛ чи перебувають у закладах Державної кримінально-виконавчої служби України.
Можеш також скористатися додатковим інструментом – оцінити свій ризик за допомогою онлайн-анкети Центру громадського здоров'я: http://tbtest.phc.org.ua. Цей тест не поставить діагноз, але допоможе зорієнтуватися у симптомах і твоїх зонах ризику.
Головне про лікування туберкульозу
При всій своїй негативній репутації, своєчасно виявлений туберкульоз – зовсім не така страшна хвороба, як можна подумати. По-перше, він виліковний. По-друге, найчастіше курс лікування – це таблетки, які ти береш у свого сімейного лікаря і приймаєш вдома.
Раніше госпіталізовували абсолютно всіх хворих на туберкульоз. Люди мусили відлежати в диспансері щонайменше два місяці, а найчастіше – значно більше. Це створювало додаткові ризики, адже навіть при легкій формі туберкульозу можна було перезаразитися більш важкими формами, або й мультирезистентним туберкульозом (це той, на який вже не діють протитуберкульозні препарати). Лікувати стійкий до ліків туберкульоз дуже важко, довго і набагато дорожче.
Сьогодні стаціонарне лікування потрібне лише в окремих випадках. Наприклад, при мультирезистентній формі, критичних станах або для людей, які потребують соціальної підтримки. Усі інші лікуються амбулаторно, під контролем сімейного лікаря. Так люди залишаються в родині і не втрачають соціальних зв'язків. Вони не можуть заразити інших, якщо приймають ліки, тому багато людей ходять на роботу і живуть звичним життям під час курсу лікування. Бо туберкульоз – це не вирок, а просто хвороба, яку треба подолати.
Що раніше виявити проблему і почати лікування, то кращими будуть результати. Не зволікай – проконсультуйся зі своїм сімейним лікарем або лікаркою.