• Головна
  • Часті питання
  • Блог
  • Лікарям
  • Про проєкт
  • Контакти
Головна/Блог/Що змінилось у взаєминах лікаря і пацієнта за останній рік

Що змінилось у взаєминах лікаря і пацієнта за останній рік

Медреформа

З 2018 року кардинально змінюється система охорони здоров'я. Сімейна медицина вже перейшла на новий принцип фінансування і понад 31 мільйон українців мають своїх сімейних лікарів і лікарок. Але ключові зміни – якість медпослуг, довіра і партнерські взаємини – ще в процесі. 

Це закономірно, адже і лікарі, і пацієнти не можуть в один день перелаштуватись на новий режим і прокинутись з новими поглядами та звичками. Розказуємо, що змінилося і що має розуміти кожен, аби почуватися комфортно в нових умовах.

Відповідальність

Твоє здоров'я зараз, за 5 днів чи 10 років – це в першу чергу твоя відповідальність і наслідок твоїх щоденних рішень. Маєш пов'язувати такі речі, як куріння і рак легень, біг і здоров'я серця. Якщо ти не поставиш своє здоров'я в пріоритет, цього ніхто не зробить. Розставити акценти і зробити перші кроки допоможе твій сімейний лікар чи лікарка, тому найперший крок до відповідальності за своє здоров’я – це обрати лікаря, який підходитиме саме тобі.

Баланс

Маєш право вільно вибирати свого сімейного лікаря або лікарку і варіанти лікування, які він чи вона тобі пропонує. Але права є не лише у тебе, а й у лікарів. Вони не мусять призначати тобі аналізи чи ліки, якщо насправді ти їх не потребуєш. Так само можуть відмовитись їхати до тебе додому, якщо це не потрібно, або й взагалі відмовити в обслуговуванні, якщо ігноруєш всі призначення. 

Експертність

Тепер сімейні лікарі вчаться постійно і щороку мають підтверджувати свій професійний розвиток, звертаються до доказової медицини, користуються сучасними системами і міжнародними протоколами лікування, тому лише в твого лікаря є професійна освіта і досвід, щоби встановити діагноз і призначити правильне лікування. Твій лікар знає, що вегето-судинної дистонії не існує, а дисбактеріоз – нормальний стан організму. Він або вона не буде лікувати артрит хондопротекторами, гайморит – гомеопатією, а грип – жиром борсука. Бо це – безжально, не доведено наукою і медичною практикою. Крім того, лікарі несуть професійну відповідальність за твоє лікування. Такої відповідальності немає у дописувачів на форумах в інтернеті, провізорів в аптеках чи твоїх знайомих, які роздають медичні поради на всі випадки життя.

Профілактика і регулярні огляди

У новій системі акценти зміщуються на профілактику, а не на лікування наслідків неуваги до здоров'я. Виявлення навіть таких тяжких захворювань як ВІЛ, гепатит, туберкульоз також є зоною відповідальності сімейних лікарів. Ці хвороби значно поширеніші, ніж здається, і в більшості випадків люди не здогадуються, що хворіють. Нині можна вилікувати навіть небезпечні і важкі хвороби, якщо виявити їх на ранніх стадіях. Наприклад, у багатьох випадках курсом таблеток і без госпіталізації можна назавжди вилікувати гепатит С і туберкульоз.

Хвороби не з'являються “нізвідки”, тому регулярні огляди – твоє страхування від тяжких наслідків. А ще краще – подбати про профілактику. Запитай у свого лікаря, як перейти на здоровий спосіб життя, які огляди і коли варто пройти саме тобі. Тепер лікарі зацікавлені, щоб ти хворів якомога менше і одужував швидше.

Мобільність

До більшості лікарів ти можеш записатися на прийом в онлайні і не мати справи з реєстратурою і чергами під кабінетом. Твоя медична картка вже стала електронною, а рецепт на Доступні ліки приходить на мобільний телефон. Результати аналізів і швидкі питання теж можна обговорювати у смартфоні, звичайно, якщо це зручно вам обом.

Нова культура турботи про здоров'я допоможе тобі уникнути невиправданих ризиків, залишатися бадьорим і здоровим. А ще – економити купу грошей на неефективних ліках і зайвих консультаціях. Не бійся спитати, чому саме лікар призначає тобі певний препарат чи направляє на якійсь аналіз. Так ти зможеш переконатися, що твій лікар – насправді твій.

Поділитися Твітнути

Як лікарю чи лікарці знайти роботу під час війни?

Як виявити інфекційне захворювання серця

Розбираємо по поличках — коли первинна, а коли вторинна ланка

  • Головна
  • Часті питання
  • Блог
  • Лікарям
  • Про проєкт
  • Контакти
Ще більше цікавого – на наших сторінках в соцмережах:
2019-2020 © Твій сімейний лікар
Брендинг та дизайн сайту Ataka