• Головна
  • Часті питання
  • Блог
  • Лікарям
  • Про проєкт
  • Контакти
Головна/Блог/Зміни в медицині: що відбуватиметься далі

Зміни в медицині: що відбуватиметься далі

Медреформа

Трансформація системи охорони здоров'я почалася з сімейної медицини. Саме сімейні лікарі у розвинених країнах світу допомагають не допустити хвороб і ускладнень, вирішують 80% питань зі здоров'ям, вчасно виявляють складніші стани і направляють до вузькопрофільних спеціалістів. В Україні продовжиться розбудова такої моделі разом зі змінами на всіх рівнях.

Кваліфікований і освічений лікар

Якість медичних послуг передусім залежить від професійності лікаря, його знань і вмінь. На медичні спеціальності вже ввели порогові бали ЗНО, аби зараховувати найбільш здібних і мотивованих, студенти-медики складають міжнародні іспити, а лікарі-практики переходять на систему безперервного професійного розвитку. Крім того, вже наступного року планують ввести професійне ліцензування, яке дасть лікарю більше свободи – але і більше персональної відповідальності.

У новій системі діагностика і лікування найбільш поширених хвороб і станів – відповідальність сімейних лікарів. Вони маються робити це якісно і комплексно оцінювати стан пацієнтів. Новий підхід закладається в університетські програми, а лікари-практики проходять перепідготовку, численні тренінги і школи, аби бути конкурентними в нових умовах. Так, наприклад, сімейна медицина перейшла на міжнародну класифікацію ICPC-2, яка фіксує не діагнози, а причини звернення пацієнтів. Усе більше лікарів користуються міжнародними настановами і протоколами, аби бути впевненими, що вони призначають пацієнтам найбільш сучасний і доведений спосіб лікування, а не вітаміни і відвар ромашки на всі випадки життя. 

Безоплатні послуги на всіх рівнях

У квітні 2020 року запрацює програма медичних гарантій. Це перелік послуг на всіх рівнях медицини, які оплачує Національна служба здоров'я (НСЗУ). Це означає, що не потрібно буде купувати плівку для ренгену, рукавиці і бинти при госпіталізації або платити за операцію. 

Щоб отримати планову послугу, потрібна декларація з сімейним лікарем. Так НСЗУ бачить тебе у системі і зможе оплатити твоє лікування, діагностику чи реабілітацію. Якщо буде потреба, твій сімейний лікар направить до кардіолога, на УЗД чи мамографію. Який саме медзаклад, кабінет чи лікаря обирати за направленням – вирішувати тобі. Це як рецепт на ліки: лікар вказує препарат, а ти вже сам/-а визначаєш, в якій аптеці його придбати. 

Потрапити до вузького фахівця можна буде і без направлення сімейного лікаря, але тоді доведеться платити за послугу зі своєї кишені. 

У екстрених випадках немає значення, чи є в тебе декларація. Просто телефонуй 103 і отримай допомогу. НСЗУ оплатить.

Програму медичних гарантій має затвердити Верховна Рада разом з бюджетом на 2020 рік.

Менше паперу – більше онлайну

Сьогодні в онлайні укладають декларації про вибір лікаря, сімейники ведуть електронні картки і виписують рецепти на Доступні ліки. Завдяки електронному запису у багатьох медзакладах зникли черги і талончики. За рік роботи в такому режимі виявилось, що це набагато зручніше і простіше, ніж побоювались медики спочатку.

З наступного року в електронний формат перейдуть лікарняні і направлення, лікарі усіх рівнів вестимуть записи в електронних картках.

Все в твоїх руках

Тепер твій сімейний лікар менеджерить твоє здоров'я. Тобі не треба вивчати медичну інформацію в інтернеті, мати з десяток знайомих лікарів на всі випадки життя, стояти у чергах і давати хабарі. Просто знайди професіонала і разом з ним почни дбати про своє здоров'я. Переважної більшості хвороб можна уникнути, якщо змінити свій спосіб життя, а лікується майже все, якщо вчасно виявити, навіть туберкульоз тепер лікується курсом таблеток. Запитай у свого лікаря. 

Поділитися Твітнути

Як лікарю чи лікарці знайти роботу під час війни?

Як виявити інфекційне захворювання серця

Розбираємо по поличках — коли первинна, а коли вторинна ланка

  • Головна
  • Часті питання
  • Блог
  • Лікарям
  • Про проєкт
  • Контакти
Ще більше цікавого – на наших сторінках в соцмережах:
2019-2020 © Твій сімейний лікар
Брендинг та дизайн сайту Ataka